Towarzystwo nie musi cię zmienić

– To ten, co siedzi z…! Zobaczysz wyrośnie z niego chuligan jak ich mało!
– Masz racje. Ciekawa jestem, co jego rodzice robią, że pozwalają mu przesiadywać z TAKIM towarzystwem!
Takie słowa można usłyszeć w domu, sklepie, idąc ulicą.

Stereotypy – nie zawsze słuszne i prawdziwe. Wiele z nich krzywdzi lub obraża osoby, do których są skierowane. Jednym z nich jest, ‘‘jeśli siedzisz z takimi jak oni to jesteś taki sam’’. To stwierdzenie jest używane przez osoby, które nie mają pojęcia o ludziach, o których mówią. Kierują się swoimi powierzchownymi obserwacjami, nie próbując zrozumieć, bo po co?
Najczęściej takie słowa można usłyszeć od starszych pań, które co niedziela chodzą do kościoła. To naprawdę śmieszne, że mówią takie rzeczy. Katolickie stwierdzenie, że żaden człowiek nie jest i nigdy nie będzie idealnym powinno kształtować u nas postać tolerancji wszystkich. Dlatego nie powinno wymagać się od innych bycia niczym Bóg. Następnie pogląd, że każdy ma wolną wolę i rozum. To właśnie po to je mamy, żebyśmy sami za siebie odpowiadali.
Dlatego nikogo, a już na pewno nie po to by plotkować, nie powinno obchodzić, z kim się kolegujemy. Towarzystwo ma wpływ na twój charakter, ale każdy kształtuje go sam. Każdy wie, co jest dobre i złe, więc odpowie za siebie, kiedy nastanie taka potrzeba.

Gruszczyńska Weronika

Skip to content