Uczciliśmy tragiczne, wojenne rocznice

Rocznica

Wrzesień to nie tylko nowy rok szkolny. W polskiej świadomości miesiąc wrzesień już nierozerwalnie jest związany z tragicznymi rocznicami: hitlerowską i sowiecką agresją w 1939 roku oraz wybuchem powstania warszawskiego w 1944 roku. Nie zapominamy o tragedii całego kraju oraz milionach Polaków zamordowanych i poległych w II wojnie światowej. Jesteśmy winni im pamięć i wdzięczność. To nie tylko kwestia patriotyzmu, ale także podstawowej ludzkiej wrażliwości i niezgody na cierpienie i śmierć niewinnych i bezbronnych.

24 września upamiętniliśmy tragiczne, wojenne wydarzenia okolicznościową akademią. W tym roku skoncentrowaliśmy się przede wszystkim na 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Włączyliśmy się w ten sposób w narodowy głos poświęcony Powstaniu, który, choćby dzięki głośnym ostatnio filmom fabularnym i dokumentalnym oraz licznymi publikacjom, jest słyszalny jak nigdy wcześniej.
Gimnazjaliści recytowali wojenne i powstańcze wiersze i śpiewali patriotyczne pieśni. Ważną częścią akademii było zaprezentowanie fragmentów wspomnień J. Seidler –kilkunastoletniej w czasie powstania warszawskiego łączniczki i sanitariuszki. To wyjątkowo poruszające wspomnienia, które pozwalają młodym ludziom zrozumieć zachowania, postawy i wybory młodych bohaterów Powstania. Całości dopełniała piękna dekoracja przygotowana przez uczniów pod opieką p. M. Fijałkowskiej.
W czasie akademii panował uroczysty i podniosły nastrój. Przedstawienie odebrano w całkowitej ciszy i skupieniu. Wrażenia były ogromne, o czym świadczyły burzliwe oklaski.

 

Skip to content