Spotkanie z kulturą

Filharmonia
30 października 2014 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Kielc. Piękny, słoneczny październikowy dzień wspaniale współgrał z kulturalnym programem wyjazdu i wzbogacił duchowe doznania uczestników.
W Filharmonii Świętokrzyskiej wysłuchaliśmy doskonałego, bo klasycznego koncertu w ramach programu Akademia Melomana XXXIII Międzynarodowego Festiwalu JEUNESSES MUSICALES. Orkiestra symfoniczna, którą dyrygował Francuz Antoine Glatard, mistrzowsko wykonała utwory trzech klasyków wiedeńskich:J. HAYDN Symfonia nr 96 D-dur, W. A. MOZART XXI Koncert fortepianowy C-dur – na fortepianie grała Ukrainka Dinara Klinton, L. van BEETHOVEN Uwertura Fidelio.Wiadomości na temat epoki klasycyzmu przybliżyła prezentacja multimedialna. To była niezapomniana lekcja muzyki. Po koncercie zwiedziliśmy piękny, nowoczesny budynek filharmonii, salę koncertową, a chętni rozmawiali z dyrygentem i robili pamiątkowe zdjęcia.
Następnie zwiedzaliśmy barokowy Pałac Biskupów Krakowskich. – jeden z symboli miasta. Budowla powstawała w latach 1637-1644. Wzniesiono ją na Wzgórzu Katedralnym z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika. Jest to jedyna w Polsce barokowa rezydencja z I poł. XVII wieku z zachowanym oryginalnym wystrojem wnętrz. Podziwialiśmy wspaniałe komnaty biskupie z meblami, portalami, kominkami, posadzkami i przepięknymi stropami oraz ogromny zbiór obrazów m.in. Chełmońskiego, Wyspiańskiego, Gierymskiego, Witkiewicza czy Olgi Boznańskiej. Z tyłu pałacu znajduje się Ogród Włoski.
Nasze jesienne spotkanie z kulturą pozostawiło bardzo miłe wspomnienia.

Dorota Kwaśniewska

Skip to content