Lekcja profilaktyczna

Dnia 31.01.2018r. w ramach realizacji zadań zawartych w szkolnym programie wychowawczo-profilaktycznym w naszej szkole odbyła się prelekcja dla rodziców z zakresu profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy. Spotkanie poprowadził sierżant sztabowy Pan Paweł Pawlina z posterunku policji w Wierzbicy. Istotnym zagadnieniem było zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z sięganiem młodych osób po narkotyki oraz przemocą, w tym po szczególnie niebezpieczne w skutkach dopalacze. Funkcjonariusz przedstawił rodzicom prezentację dotyczącą środków uzależniających, omawiając aspekty prawne dotyczące odpowiedzialności karnej za posiadania i rozpowszechnianie narkotyków. Zwrócił uwagę na przyczyny sięgania po te środki, przedstawił rodzicom ich rodzaje i konsekwencje zażywania, a wśród nich i przemoc.

W drugiej części spotkania funkcjonariusz zaprezentował tzw „walizkę narkotykową” pokazując każdy z omawianych wcześniej narkotyków oraz rzeczy związane z przechowywaniem lub zażywaniem środków odurzających chcąc poszerzyć wiedzę rodziców w tym zakresie. Szczególnie ta część prelekcji cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony zebranych. Rodzice podchodzili do ławki z instrumentarium narkotykowym i z niemałym zaskoczeniem obserwowali przedmioty, które mogą służyć za „narkotykową kryjówkę”, nie zdając sobie do tej pory sprawy, że posiadanie takich rzeczy może świadczyć o tym, że dziecko ma kontakt z używkami. Funkcjonariusz poinformował, że szczególnie dużo aktów przemocy dzieje się pod wpływem również dopalaczy. Jeszcze po prezentacji środków wielu rodziców oraz nauczycieli pozostało, by zadać pytania związane z prezentowanymi używkami oraz tematyką uzależniania i przemocy.

Była to cenna lekcja profilaktyki mająca na celu podniesienie świadomości rodziców oraz przedstawicieli oświaty na temat zagrożeń jakimi są narkotyki oraz przemoc.

Sporządziła: Anna Kopycka-Pater

Zapraszamy do galerii zdjęć

Skip to content