Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka
​Szkolny Klub Wolontariusza Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudzie Wielkiej po raz kolejny przystąpił do ogólnopolskiego projektu społecznego – Szlachetna Paczka – organizowanego przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Wybraliśmy rodzinę pana Leona.​

Pan Matka

Leon Lena

47 lat 76 lat

HISTORIA RODZINY

Pan Leon i jego matka Lena z uwagi na zły stan zdrowia mieszkają razem. Choroba cukrzycowa matki i syna oraz choroba owrzodzeniowa nóg matki i choroba psychiczna syna (schizofrenia) spowodowały trudności w egzystencji rodziny.

Kiedyś pani Lena pracowała, Leon uczył się. Zarobki matki wystarczały na zaspokojenie podstawowych potrzeb materialnych i kulturalnych. Obydwoje mieli znaczny krąg znajomych i kolegów, z którymi chętnie spędzali czas.

Obecnie suma miesięcznych przychodów rodziny składających się z emerytury i innych świadczeń wynosi 2400 zł a miesięczne wydatki na leki i mieszkanie to 1270 zł. Rodzinie pozostaje 565 zł na osobę miesięcznie.

Piękno Rodziny

Matka i syn bardzo się wspólnie wspierają: chętnie ze sobą przebywają i dyskutują.

Dla Leona terapią na chorobę jest malowanie, natomiast pani Lena dużo czasu przeznacza na przygotowywanie posiłków, relaksuje się oglądaniem telewizji, bardzo lubi jak przyjadą do niej wnuki-dzieci córki, która mieszka w innym mieście. Leon ma talent malarski, w dość późnym wieku (26 lat) podjął studia artystyczne, które ukończył z wynikiem bardzo dobrym. Jego marzeniem jest wystawianie prac, ale nie ma wystarczających środków finansowych na zakup farb i płócien aby tworzyć nowe obrazy. Obydwoje marzą, aby ich stan zdrowia się nie pogarszał.

Kluczowe potrzeby Rodziny

1. Kuchenka gazowa

Posiadana w domu kuchenka ma ponad 20 lat, jest wyeksploatowana, uszkodzona, w każdej chwili grozi wybuchem gazu.

2. Zestaw do malowania – farby olejne malarskie, płótna malarskie (60×90 cm) oraz pędzle różnej grubości

3. Żywność – produkty dla diabetyków.

Makaron, herbata, cukier, kawa, olej, mąka

4. Środki czystości

Mydło / żel myjący, pasta do zębów, płyn do płukania tkanin, płyn do mycia naczyń, proszek do prania, szampon

5. Obuwie zimowe dla pana Leona

Opiekun SKW

Renata Wilk

Skip to content