Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny

W poniedziałek 12 grudnia w Zespole Szkół w Rudzie Wielkiej odbył się Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny pod hasłem: „ Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”. Był on zwieńczeniem licznych przedsięwzięć realizowanych przez szkołę w ramach mijającego Roku Sienkiewiczowskiego. Do rywalizacji przystąpiły reprezentacje trzech szkół z: Polan, Łączan i Rudy Wielkiej. Zadania konkursowe, przygotowane przez p. Agnieszkę Tomczyk i p. Małgorzatę Wrzesień, sprawdzały wiedzę dotyczącą życia i twórczości noblisty, znajomości utworów, m.in.: „Sachem”, „Janko Muzykant” „W pustyni i w puszczy” oraz filmowej adaptacji powieści.

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyła się konkurencja, w której uczniowie inscenizowali wybrany fragment utworu „W pustyni i w puszczy”. Mogliśmy więc zobaczyć proroka Mahdiego, Murzyna Kalego i usłyszeć o złym duchu – Mzimu , którego tak bardzo się bał czy scenę , w której dzięki małej Nel udało się uwolnić słonia. Wszystko rozgrywało się na tle przepięknej dekoracji, wykonanej przez p. Monikę Kwiecień. Nad poprawnością wykonania działań czuwało jury, które przyznawało punkty za poszczególne zadania. Pierwsze miejsce wywalczyli uczniowie z PSP w Rudzie Wielkiej, na drugim znalazła się drużyna z PSP w Polanach, trzecie przypadło PSP w Łączanach. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy, które wręczyła dyrektor szkoły p. Iwona Kwaśniewska.

Nie zabrakło również zagadek dla widzów, którzy musieli rozpoznać na podstawie rymowanego opisu o jakim Sienkiewiczowskim bohaterze mowa. W czasie rozwiązywania zadań przez zespoły wszyscy uczyli się śpiewać piosenki dedykowanej pisarzowi.

Całość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez p. Elżbietę Piecyk, który ufundowała Piekarnia „Mak” z Kowali.

Małgorzata Wrzesień

Zapraszamy do galerii

Skip to content