Czerń-Klasyka czy Stereotyp?

Barwa Czarna to najprościej powiedziane najciemniejsza z barw. Możemy uznać, że nie jest to kolor, lecz po prostu brak światła. Czerń to klasyczny i dostojny kolor.
Ma wiele różnych znaczeń w różnych kulturach na całym świecie np. w starożytnym Egipcie jest oznaką życia, zaś w Chinach szczęściem. W modzie to kolor, który zawsze jest na topie. Jest wspaniałym dopełnieniem i tonacją. Jednak przez wiele stereotypów noszony normalnie na co dzień jest wyśmiewany jako kolor żałoby, ubierany tylko prze matali czy emo. Sama kiedyś spotkałam się z takim przykładem, gdy w szkole koleżanka z sarkazmem zapytała mnie czy mam żałobę kiedy ubrana byłam na czarno. Wiemy, że na pogrzeb nie ubierzemy się w kolorowe ciuchy ale czerń to także odzwierciedlenie elegancji i wyrafinowania. Sama Coco Chanel uwielbiała wręcz ten kolor, który zaczął dzięki niej być kojarzony z wieczorowymi okazjami. Wyśmiewanie się z osób ubierających się w ten kolor jest po prostu śmieszne i niestosowne. W końcu czerń może wyrażać nasz charakter, a każdy lubi chodzić w tym w czym się dobrze i wygodnie czuje.
Każdy kolor jest piękny. Nie warto także trzymać się stereotypów (ubierania się na czarno tylko w żałobie). Jeśli chcemy coś wyrazić poprzez ubranie to mamy pełne prawo do tego.

Kasia Figarska

Skip to content