BRZECHWA, TUWIM, FREDRO I … GIMNAZJALIŚCI DZIECIOM

Brzechwa, Tuwim dzieciom

Zwykle szkolne akcje promocji czytelnictwa sprowadzają się do konkursów ze znajomości treści, a w zasadzie mniej czy bardziej istotnych szczegółów. Zapominamy jednak że książki, szczególnie dla najmłodszych, muszą być częścią prawdziwego oraz jak najbardziej żywego a przez to atrakcyjnego świata. Dlatego tym razem, w ramach promocji czytelnictwa w gimnazjum w Rudzie Wielkiej postanowiliśmy przygotować spektakl dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej i ożywić bohaterów znanych utworów Brzechwy, Tuwima i Fredry – Kłamczuchę., Samochwałę, niewysyłającego listu Grzesia, Lenia, Pawła i Gawła oraz wszystkich bohaterów Rzepki J. Tuwima. To w końcu prawdziwe evergreeny polskiej literatury. Niezmiennie trafne, aktualne i co istotne, zabawne.

Wartością jest także to, że nie tylko młodzi widzowie bawili się w czasie spektaklu, ale również sami wykonawcy. – Jesteśmy szczęśliwe, ponieważ mogłyśmy rozśmieszyć dzieci i zapoznać je z wierszykami z naszego dzieciństwa. Przez to mogłyśmy je także czegoś nauczyć. A nasza grupa świetnie się bawiła podczas prób i samych przedstawień– zapewniają Kamila i Jadwiga z 2 a.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ wywołaliśmy uśmiechy na twarzach dzieci. W utworze Paweł i Gaweł byliśmy w swoim żywiole, mogliśmy się powygłupiać i sprawić dzieciom radość- dodają Kamil i Damian z tej samej 2 a.

-Cieszę się, że wzięłam udział w tym przedstawieniu, ponieważ mogłam pokazać, że książki są nie tylko zabawne, ale przede wszystkim mogą czegoś nauczyć. Pokazaliśmy, że biblioteka jest naszym pokojem zabaw, w którym stajemy się sobą i przenosimy się we własny świat– mówi Karolina z 3b.

-Myślę, że radość małej istoty jest najlepszym prezentem i podziękowaniem i cieszę się, że wzięłam udział w tym projekcie. Dzięki nam dzieci na jakiś czas trafiły do bardziej kolorowego i radosnego świata. Pomoc dzieciom i występowanie dla nich jest dla mnie motywacją do dalszych występów– przekonuje Kasia z 3 b.

Gimnazjaliści przypomnieli sobie i na nowo odczytali te prawdziwe perełki polskiej literatury. Są to w końcu utwory, które często pozornie są przeznaczone dla najmłodszych. Zawierają jednak tak wiele niuansów i aluzji, że są inspirujące w zasadzie dla każdego czytelnika. Przykładem jest choćby prezentowane w czasie przedstawienia Ptasie radio .

Ponadto u niektórych gimnazjalistów odkryliśmy talenty , których istnienia oni sami nie podejrzewali. Wykonawcy zapowiadają, że bardzo chętnie wezmą udział w kolejnych przedstawieniach. Spektakl dziecięcej poezji najprawdopodobniej zaowocuje powołaniem w gimnazjum w Rudzie Wielkiej koła teatralnego. Według wstępnych ustaleń następnym spektaklem będzie inscenizacja Pchły Szachrajki. W zamierzeniach ma to być przedsięwzięcie adresowane do gimnazjalistów.

Spektakl powstał z inicjatywy i pod opieką nauczycieli: Izabeli Gorazińskiej-Kasiak oraz Roberta Kasiaka. Nie odniósłby takiego sukcesu bez pomysłowej scenografii, dekoracji i kostiumów.   Z ogromnym zaangażowaniem i pieczołowitością wykonali je sami wykonawcy pod okiem Izabeli Gorazińskiej-Kasiak i Małgorzaty Fijałkowskiej.

Robert Kasiak

Zapraszamy do obejrzenia galerii

Skip to content