Projekt „Bezpieczny Dom”

2 listopada 2016r. uczniowie klasy IIb wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Kwiecień i pod opieką pani Elżbiety Piecyk odwiedzili salę edukacyjną dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Bezpieczny Dom”. Jest to pierwsza tego typu sala w województwie mazowieckim i powstała pod patronatem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

„Bezpieczny Dom” to projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej, którego celem jest przypominanie o zasadach bezpieczeństwa pożarowego w mieszkaniach.

Na realizację tego projektu w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu wybudowano pokój dzienny, kuchnię oraz łazienkę. W „Bezpiecznym Domu” dzieci mogły zobaczyć, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, a także mogły sprawdzić, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.

W łazience jest piecyk gazowy. Rolą strażaków było wytłumaczenie dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń. Zademonstrowali działanie czujki czadu, która ostrzega przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

W kuchni strażacy wyjaśnili dzieciom, dlaczego niewłaściwe użytkowanie kuchenki może być źródłem pożaru (w kuchence zamontowane jest urządzenie symulujące pożar). Podczas zajęć przećwiczono również ewakuację z miejsca objętego pożarem.

Niezwykle gościnni strażacy udostępnili naszej grupie szereg pomieszczeń, w których zgromadzone były wozy bojowe, łodzie i specjalistyczny sprzęt gaśniczy. Cierpliwie i szczegółowo odpowiadali na pytania dzieci. Emocje przeżywane podczas tych zajęć pozostaną w pamięci uczniów na długo. Jestem pewna, że wiedza, którą zdobyli, zaowocuje w przyszłości.

Katarzyna Kwiecień

Zapraszamy do galerii

Skip to content