Projekt profilaktyczny „Szczęśliwa Rodzina”
W przedszkolu w dniach 8-28.2024 r. był realizowany projekt profilaktyczny „Szczęśliwa Rodzina” opracowany przez Monikę Farbiś i Małgorzatę Pawelec, którego celem było przeciwdziałanie potęcjalnym uzależnieniom, kształtowanie i budowanie silnego środowiska wychowawczego (dom – przedszkole) oraz poczucia wspólnej odpowiedzialności za wychowanie dzieci, a także stworzenie im prawidłowych warunków do rozwoju i dawanie pozytywnych wzorców do naśladowania w życiu. W ramach realizacji projektu zorganizowano:
- Prelekcje dla rodziców „Mówimy NIE uzależnieniom” z udziałem Pedagoga Anny Pater.
- Udział dzieci w pokazie multimedialnym : GADKI z psem – Film animowany dla dzieci nt. zagrożeń (Gdy mówisz „nie”, to znaczy „nie”, Alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy, Dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją, Koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy do Ciebie, Intymne części ciała są szczególnie chronione. Alkohol, narkotyki to niezdrowe i niebezpieczne używki .- rozmowy z dziećmi na podstawie obejrzanego filmu , zabawy dramowe, scenki sytuacyjne utrwalające w/w informacje . Internet – niebezpieczna przestrzeń.
- Udział dzieci w spotkaniu z pielęgniarką pogadanka na temat zdrowego odżywiania i higienicznego trybu życia.
- Udział dzieci w spotkaniu z pedagogiem, warsztaty „Jak radzić sobie z emocjami”.
- Teatrzyki np. „ Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomym” „STOP agresji”. Uczenie dzieci odmawiania, znaczenie słowa „NIE”, „NIE CHCĘ”. Przestrzeganie zakazu rozmawiania z nieznajomymi, wsiadania do obcego samochodu. Uczenie tolerancji , akceptacji drugiej osoby (bajki terapeutyczne).
- Konkurs plastyczny dla grup przedszkolnych – tworzenie plakatów informacyjnych „STOP ekranom”
- Kącik informacyjny dla rodziców : STOP PRZEMOCY DOMOWEJ
- Dzień tolerancji – zabawy integracyjne, bajki terapeutyczne. Kształtowanie u dzieci postaw akceptacji i tolerancji.
- Happening – STOP PRZEMOCY – spacer ulicami Rudy Wielkiej z transparentami o w/w tematyce.
- Podsumowanie projektu – festyn rodzinny (olimpiada sportowa; animacje-zabawy taneczne dzieci z rodzicami, animacje namiotowe np. koło fortuny, strefa chillout’u, gier; stoisko z pielęgniarką, kącik gastronomiczny, malowanie twarzy, tatuażę, warkoczyki puszczanie baniek).
Powyższe działania zostały sfinansowane z Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Wierzbicy.